Press ESC to close

Kilo Vermek İçin Günlük Kaç Kalori Almalıyım?

Günlük kalori gereksinimim ne kadar sorumun cevabını bulmak için bazal metabolizma hızımı hesaplamam gerekiyor. Bazal metabolizma hızı hesaplaması istirahat tüketimi/kalori oranını gösterir. Yaş, kilo, fiziksel aktivite gibi değişkenlere bağlı olarak yapılan bu hesaplamada farklılıklar vardır. Bazal metabolizma hızı, vücut dinlenirken kullanılan enerjidir. Daha geniş bir tanımla; Fiziksel ve zihinsel olarak tamamen rahatlamış bir kişinin nefes alma, kalp atış hızı ve dinlenme sırasında kan dolaşımı gibi önemli işlevleri yerine getirmesi için ihtiyaç duyduğu enerji miktarı. Bazal metabolizma hızının hesaplanması, kişinin yaklaşık 12 saat oruç tuttuğunu varsayar. Gün içinde yenen besinler ve uygulanan fiziksel aktivite, hızlı veya yavaş metabolik fonksiyonu belirleyen faktörlerdir.

Günlük Kaç Kalori Almalısınız

Kilo Vermek İçin Günlük Kaç Kalori Almalıyım? Günlük yaşamınızda kalori yakmanın üç yolu vardır.

  • Birincisi egzersizle yakılan kaloriler, ikincisi besin maddelerinin sindirimi, üçüncüsü besinlerin bazal metabolizma hızı ile yakılmasıdır.
  • Bunlardan en önemlisi bazal metabolizma hızıdır.
  • Bazal metabolizma hızı dinlenirken uyku sırasında tüketilen enerji miktarını gösterir.
  • Bununla birlikte, yakılan kalorilerin %60 ila %80’ini oluşturur.
  • Günlük fiziksel aktiviteniz kilo alımı ve kaybı için çok önemlidir.

Bu, fiziksel aktivite arttıkça metabolizma hızınızın da arttığı anlamına gelir. Bu nedenle günlük kalori ihtiyacınızı buna göre ayarlamanız gerekir.

Kilo verememe nedenleri
En iyi kilo aldıran antidepresanlar
2 haftada 5 kilo vermek mümkün Mü
1 haftada 3 kilo verdim
2 ayda 10 kilo aldım
4445545.com 4445545.net 4445545.org 444 55 45 444 55 45 444 55 45 444 55 45 444 55 45